Przejdź do treści

Co to jest stół epoksydowy typu zeka?

  • przez


Stół z żywica epoksydową typu rzeka to rodzaj mebla hybrydowego, wykonane z drewnianych desek i żywicy epoksydowej pomiędzy nimi. Często pustki mają naturalne krawędzie, a zawierająca żywicę epoksydową pomiędzy nimi wygląda jak płynąca rzeka. Żywiczne stoliki rzeczne stały się bardzo popularne od 2019 roku.


Pomysł i trend tzw. Epoxy River Tables jak wiele innych wywodzą się z USA. W ostatnich latach na całym świecie wybuchła prawdziwa gorączka stołowa z żywicy epoksydowej, oczywiście także w Brazylii. Bo te stoły są bardzo nowoczesne, ale jednocześnie niezwykle szlachetne i wysokiej jakości. Ponadto przyciągają wzrok i emanują egzotycznym pięknem.

Przede wszystkim, Epoxy River Tables tworzą bardzo ekscytujący kontrast dzięki połączeniu drewna i głównie barwionej żywicy, dzięki czemu są niezwykle atrakcyjne dla większości ludzi. Cechą szczególną tych mebli wykonanych z drewna i żywicy jest jednak to, że nie można ich przypisać do żadnego kierunku stylistycznego i przemawiają do bardzo różnych stylów wyposażenia. Zarówno miłośnicy mebli z drewna, jak i osoby preferujące nowoczesny styl są w równym stopniu adresowane do tego typu epoksydowego stolika rzecznego.

Stół zalany czarną żywicą epoksydową


Nie ma ograniczeń co do kreatywności w tworzeniu stołu epoksydowego: od najbardziej egzotycznych wariantów o żywych kolorach i strukturach oraz ekstrawaganckim wzornictwie po bardziej konserwatywne, czyste projekty, z neutralnymi lub bardziej przezroczystymi kolorami, prawie wszystko jest możliwe.


Jak mogłem samodzielnie zbudować stoły z żywicy epoksydowej?
Zacząłem eksperymentować z żywicą epoksydową pod koniec 2017 roku. Widziałem w Internecie stoły z żywicą epoksydową i chciałem nauczyć się tej techniki, aby samemu tworzyć te spektakularne przedmioty i meble. Zacząłem szukać tych materiałów, a zwłaszcza odpowiedniej żywicy. Ale musiałem się dowiedzieć, że w Brazylii bardzo trudno było uzyskać odpowiednią żywicę epoksydową dobrej jakości. Kilka miesięcy później frustracje i spostrzeżenia w końcu odkryłem producenta, który ma dobrą żywicę do tego celu.


To był bardzo pouczający czas i przez miesiące i lata wypracowałem własną technikę, która pozwoliła mi tworzyć duże, bardzo ekskluzywne meble. Duże kawałki należy układać warstwa po warstwie ze względu na niezbędną stabilność i długie fazy schnięcia. Sztuka polega na tym, że te poszczególne warstwy nie są widoczne, a żywica optymalnie łączy się ze sobą. Udało mi się stworzyć proces, dzięki któremu możesz samodzielnie budować wysokiej jakości stoły.


Dziś moja mała firma w Polsce jest uznawana za producenta wysokiej jakości. W tym wpisie na blogu chciałabym podzielić się z Wami tym, jak robię te ekskluzywne stoły z żywicy epoksydowej. Bo i Ty, jako początkujący, możesz zbudować taki blat przy odrobinie praktyki, trochę zdolności manualnych i odpowiedniego sprzętu. A wszystko to bez dużych i drogich maszyn. Większość potrzebnego sprzętu i materiałów znajdziesz w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie budowlanym lub oczywiście w Internecie.

W poniższej instrukcji krok po kroku pokażę Ci krok po kroku, jak zrobić swój własny stół Exopy River Table.

Materiały potrzebne do stołu z drewna żywicznego
– Żywica epoksydowa, chociaż niezwykle wszechstronny materiał, który po utwardzeniu jest również trwały, jest bardzo wrażliwym materiałem podczas procesu utwardzania. Dlatego bardzo ważne jest, aby wybrać żywicę najwyższej jakości, aby zapewnić doskonałe wykończenie po utwardzeniu żywicy. Będziesz potrzebować zarówno żywicy odlewniczej do stworzenia stołu rzecznego, jak i żywicy do laminowania, aby zapewnić ostateczną warstwę na blacie. Wybraliśmy dwa wiodące produkty w każdej kategorii, aby pomóc Ci wybrać najlepszą żywicę epoksydową do Twojego stołu rzecznego. Najlepsza żywica epoksydowa do odlewania blatu epoksydowego
– Do odlewania blatu będziesz potrzebować żywicy o niskiej lepkości. Żywica musi być na tyle płynna, aby można ją było łatwo wlać do formy. Użycie żywicy do odlewania zapewni, że wszystkie małe szczeliny i trudno dostępne obszary zostaną pokryte. Poniższe żywice są sprzedawane jako przezroczyste składniki płynne, więc będziesz musiał dodać własny pigment, aby uzyskać efekt stołu rzecznego.

Żywica utwardzi się tak, że będzie tak przejrzysta jak kryształ, a jeśli dodasz kolor, otrzymasz półprzezroczyste kolorowe wykończenie przypominające szkło.

Tam, gdzie większość innych żywic musi być nakładana cienkimi warstwami, dobrą żywicę epoksydową można wylać na warstwę o grubości nawet 2 cali. Można spodziewać się wolnego czasu utwardzania ze względu na niską szybkość egzotermiczną, co oznacza, że ​​żywica nie wytwarza tak dużo ciepła podczas utwardzania. Żywica jest mniej podatna na kurczenie się, wytwarza bardzo mało zapachu i nie emituje w ogóle lotnych związków organicznych (LZO).

Większość żywic epoksydowych z czasem nabierze żółtego odcienia, chociaż jest to mniej widoczne w przypadku elementów kolorowych. Ten produkt jest zbudowany ze specjalistycznych inhibitorów UV, które pomogą zapobiec żółknięciu żywicy. Aby dodać koloru, proszki pigmentowe miki szczególnie dobrze mieszają się z tą żywicą. Nigdy nie należy mieszać żywicy epoksydowej ani wylewać jej na produkt na bazie oleju.