Zastosowanie 1: Uszczelnianie drewna
Żywica epoksydowa nadaje się zarówno do uszczelniania drewna, jak i do jego impregnacji. Niektóre przykłady tego zastosowania obejmują zalewanie pęknięć, uszkodzeń blatu, drewnianych desek w kuchni lub mebli. Możliwe jest również uszczelnianie powierzchni kuchennych, podłóg drewnianych lub innych zastosowań. Jak widać, możliwości zastosowania są nieograniczone.
Jak używać żywicy epoksydowej z drewnem?
Po przygotowaniu drewna zgodnie z krokiem 1 i wymieszaniu mieszaniny żywic można rozpocząć. Największym wyzwaniem jest płynność materiału: dopóki żywica nie utwardzi się, dość szybko płynie tam, gdzie może.
Jeśli chcesz zrobić stół z żywicy epoksydowej, musisz okleić krawędzie, aby żywica nie spływała i nie kapała na podłogę.
Wylać żywicę epoksydową na drewnianą powierzchnię i rozprowadzić ją na całej powierzchni szpachelką lub raklą. Jeśli poprawnie obliczyłeś niezbędną ilość, tworzona jest całkowicie pokryta powierzchnia, która automatycznie wyrównuje się ze względu na właściwość przepływu.
Usuń pęcherzyki powietrza za pomocą opalarki, palinka czy zapalniczki.
Gdy tylko zauważysz, że lepkość staje się gęstsza, powinieneś przestać pracować, w przeciwnym razie nie będziesz w stanie uzyskać jednorodnej powierzchni.
Zanim spróbujesz dużych obiektów i powierzchni, zaleca się, aby zacząć od ćwiczenia z próbką. W ten sposób możesz wyczuć proces i jak obchodzić się z produktem. Nie należy również lekceważyć czasu, ponieważ na uszczelnienie całej powierzchni masz maksymalnie pół godziny.
Aplikacja 2: Jak zalać powierzchnię żywicą – wypełnianie i naprawa drewna
Stare, zwietrzałe kawałki drewna, deski zjedzone przez korniki lub sękate kawałki drewna z sękami zazwyczaj nie interesują stolarzy. Jednak do zastosowań artystycznych drewno to doskonale nadaje się do wypełniania żywicą.
Jak wypełnić pęknięcia w drewnie żywicą epoksydową?
Jeśli masz deskę z dziurami lub pęknięciami, które chcesz wypełnić, najpierw sprawdź, czy nie są one ciągłe i czy żywica nie może spłynąć przez dno. Tego typu otwory można uszczelnić taśmą lub użyć silikonowego uszczelniacza, który można później łatwo usunąć.
Teraz możesz wypełnić ubytki mieszankami żywic. Warto tutaj pokolorować żywicę, aby w wypełnionych polach powstał kontrast pomiędzy kolorem żywicy a kolorem drewna. Barwniki lub farby, które świecą w ciemności lub pod czarnym światłem, to również ekscytujące możliwości.

Aplikacja 3: Odlewanie drewna w żywicy (odlewanie żywicą)
Piękne kawałki drewna można całkowicie zatopić w żywicy. Idealne są kawałki drewna o wyrazistym usłojeniu lub drobnym burlingu. Na przykład możesz zrobić biżuterię epoksydową, użyć kawałka drewna do toczenia lub stworzyć element dekoracyjny.
Samouczek dotyczący odlewania drewna w żywicy:
Istnieją dwie możliwe opcje dla tej aplikacji:
Możesz użyć silikonowej formy. Istnieją specjalne formy do żywic epoksydowych we wszystkich kształtach i rozmiarach. Wkładasz kawałek drewna do pożądanej formy silikonowej, a następnie wlewasz żywicę epoksydową. W zależności od wielkości formy może być konieczne odlanie kilku warstw, aby żywica nie była zbyt gorąca. Po utwardzeniu ostrożnie oddziel formę od odlewu, a następnie możesz go używać wielokrotnie.
Żywica barwiąca, aby stworzyć kontrast z drewnem
Żywicę można stosować, gdy jest przezroczysta, ale można ją również łatwo zabarwić. Możliwości jest mnóstwo, takich jak przezroczyste kolory, efekty metaliczne czy nieprzezroczyste płynne kolory. Zwykła farba akrylowa nie zadziała, ponieważ zawiera wodę. Następujące warstwy lakieru można mieszać ze wszystkimi żywicami epoksydowymi:
Szlifowanie po utwardzeniu
Ze względów bezpieczeństwa zalecamy odczekanie tygodnia przed szlifowaniem i polerowaniem powierzchni żywicy. Pozornie utwardzona żywica może być miękka pod powierzchnią i nie pozostawia ładnego wykończenia.
W zależności od wielkości przedmiotu lub powierzchni, do małych przedmiotów można użyć papieru ściernego o drobnym ziarnie. Ten papier ścierny był do tego przydatny i może być używany do szlifowania na sucho lub na mokro. Zawsze należy szlifować od gruboziarnistego do drobnego, aby nie było widocznych śladów szlifowania.
W przypadku większych powierzchni, takich jak stoliki typu River, podłogi, blaty itp., aby uzyskać najlepsze wyniki, należy użyć szlifierki orbitalnej. Szlifierka oscylacyjna nie tylko się obraca, ale umożliwia znacznie dokładniejsze szlifowanie. Dodatkowo szlifowanie odbywa się w ułamku czasu i jest znacznie mniej prawdopodobne, że w niektórych miejscach szlifuje się nierówno.
Ostatni krok – polerowanie, olejowanie i wykańczanie dzieła
Żywica epoksydowa niekoniecznie wymaga obróbki powierzchni. Jednak w zależności od zastosowania, sąsiadujące z nim drewno jest surowe i nieprzetworzone. Ponadto w żywicy epoksydowej mogą nadal występować drobne ślady naprężeń, a efekt głębi nie jest optymalny. W takim przypadku można zastosować następujące procedury:
Weź drobną pastę polerską na szmatkę i wetrzyj kolistymi ruchami żywicę epoksydową. Wypolerujesz powierzchnię i usuniesz wszelkie ślady szlifowania obecne na powierzchni żywicy. Uważaj, aby pasta nie została rozprowadzona na drewnie, w przeciwnym razie pory drewna zostaną zatkane.
Do większych powierzchni
W takim przypadku zalecany jest bufor orbitalny/polerka.
Ostrożnie zetrzyj pastę polerską, upewniając się, że nie ma pozostałości. Powierzchnia powinna teraz pięknie lśnić.
Jeśli nadal nie jesteś zadowolony, powtórz pierwsze kroki.
Teraz drewno wymaga ostatecznej obróbki. Żywica epoksydowa może również wytrzymać wykończenie. Użyj wysokiej jakości oleju do drewna, nałóż obficie szmatką, pozostaw do wchłonięcia przez kilka minut, a następnie wytrzyj do sucha. Możesz również użyć lakieru. Następnie potrzebne są dodatkowe kroki do dalszego polerowania na końcu.
Aplikacja 4: Naprawa drewna żywicą epoksydową
Zanim zaczniesz pracować nad czymkolwiek, musisz najpierw określić, jaki jest podstawowy problem, jego przyczyna. Jeśli nie jesteś w stanie sam tego rozgryźć, poproś o pomoc. Problem zawsze będzie się różnił, podobnie jak jego rozwiązanie.
Na przykład drewno gnije z powodu wilgoci emitowanej przez inną część obiektu. W takim przypadku musiałbyś wymienić zgniłą część na coś bardziej odpornego na wilgoć, jak sekwoja. Poza tym byłoby również dobrze, gdyby można było trzymać między nimi blachę, aby uniknąć jakiegokolwiek kontaktu.
To świetny sposób na kontrolowanie problemów, które doprowadziły do pierwszego wyniku. Innym rodzajem problemu, który może się pojawić, jest to, że farba na drewnie starzeje się i staje się nieefektywna, wtedy drewno wchłania wodę i gnije. Można to łatwo naprawić, nakładając kolejną warstwę farby.
Teraz w takich sytuacjach naprawę można łatwo przeprowadzić wprowadzając do środowiska nowe materiały i eliminując przyczynę konkretnych problemów. Ale w przypadkach, gdy przyczyny są znacznie bardziej skomplikowane, może to stać się trudnym zadaniem do wykonania. Wtedy na ratunek może przyjść żywica epoksydowa.
Jedyną ostrożnością, jaką musisz zachować w przypadku żywic epoksydowych, jest to, że będziesz musiał całkowicie wysuszyć drewno, co może potrwać dłużej niż się spodziewasz. Jeśli nie zostanie to zrobione, drewno może dalej gnić z powodu uwięzionej wilgoci. W związku z tym żywica epoksydowa i drewno nie będą się prawidłowo wiązać.
Teraz, gdy masz już pomysł, jak zacząć, poznajmy krok po kroku proces naprawy drewna żywicą epoksydową.