Krok 1: Wyjmij lub zachowaj uszkodzone części
Za pomocą śrubokręta spróbuj określić stopień uszkodzenia, ruszając części, które są zgniłe lub zaczęły gnić. Teraz te części powinny być systematycznie usuwane lub powinny być zabezpieczone żywicą epoksydową.
Do usunięcia wszystkich wymaganych części potrzebny będzie skrobak do farby, śrubokręt i dłuto. Gdy będziesz już pewien, jak bardzo jest uszkodzony, rozpocznij proces, zdejmując górną warstwę farby wraz z przegniłymi częściami drewna. Istnieje możliwość, że jeśli farba jest stara, zawiera również ołów, który może być toksyczny. W tym celu musisz przeczytać o technikach usuwania, aby zachować bezpieczeństwo.
Jeśli część ma nadzieję na uratowanie i wystarczająco wyschła, wywierć otwory o średnicy ¼ cala, każdy w odległości 1 cala, i pozwól, aby żywica epoksydowa działała magicznie. Powinien wsiąknąć w spróchniały kawałek drewna. Jeśli powierzchnia jest pionowa, lepiej byłoby mieć głębsze otwory, aby środek konsolidujący uzyskał maksymalną przestrzeń wewnątrz, a wilgoć również miała miejsce na wyjście, pozwalając na nasiąkanie żywicą epoksydową.
Jeśli przez pomyłkę przewiercisz drewno, możesz użyć szpachli lub gliny, aby zabezpieczyć dno, aby zapobiec wyciekaniu żywicy epoksydowej. Aby dowiedzieć się, jak lepiej używać żywicy epoksydowej podczas naprawy drewna za pomocą żywicy epoksydowej, przeczytaj instrukcje podane w następnym kroku.
Krok 2: Użyj płynnej żywicy epoksydowej
Wybierz wentylowane miejsce do pracy oraz maskę z filtrem, aby przeciwdziałać oparom. Sposób użycia żywicy epoksydowej w dużej mierze zależy od instrukcji producenta. Przeczytaj je co najmniej dwa razy, ponieważ proporcje mogą być trudne w przypadku żywicy epoksydowej, a muszą być dokładne w szczególności w przypadku żywicy epoksydowej do drewna.
Po przygotowaniu mieszanki wciśnij ją do otworów wywierconych w drewnie w celu wymaganej naprawy. Mały pędzelek może z łatwością nałożyć środek wzmacniający. Kontynuuj, aż cały kawałek zostanie nasycony i wchłonie płyn.
Ważne jest, aby po tym czasie drewno wyschło przynajmniej przez tydzień. Dlatego dobrym pomysłem jest trzymanie go pod plastikową folią, aby był chroniony przed kurzem i deszczem. Aby przyspieszyć proces, możesz umieścić arkusz na zewnątrz w słonecznych godzinach dnia.
Krok 3: Przygotuj żywice do zewnętrznej powierzchni
Nawet jeśli roztwór żywicy epoksydowej nie wysechł całkowicie, możesz przejść do tej części. Może to być trochę trudne do zrozumienia, więc czytaj uważnie.
Na początek nabierz za pomocą drewnianego patyczka dwie części (A i B) wypełniacza epoksydowego o wielkości równej piłce golfowej. Za pomocą szpachli wymieszaj je przez jakiś czas, aż dokładnie się wymieszają. Oznacz pokrywki dwóch części, aby nie pomieszały się i nie przykleiły na stałe do niewłaściwych pojemników. To samo można zrobić z patykami, aby uniknąć rozpraszających wpadek.
Upewnij się również, że przedmioty, których używasz do mieszania, są czyste z tego samego powodu. Jeśli nowa żywica epoksydowa zostanie zmieszana z resztkami utwardzonej żywicy, zareaguje i skróci czas pracy.
Po tym momencie temperatura będzie miała duże znaczenie, ponieważ będzie decydować o tym, kiedy rozpocznie się utwardzanie wypełniacza żywicznego. W temperaturze około 21°C będziesz miał 30 minut na pracę. Im jest cieplej, tym szybciej żywica epoksydowa twardnieje. Jeśli temperatura jest niższa, żywica epoksydowa twardnieje dłużej. Dlatego zaleca się prowadzenie prac w cieniu, aby wszystkie materiały były chłodne po zmieszaniu przed nałożeniem. Ale kiedy to się skończy, element można trzymać na słońcu, aby ogrzać drewno epoksydowe w celu szybszego utwardzania.
Krok 4: Wypełnij ubytki szpachlówką epoksydową
Za pomocą szpachelki wcisnąć wypełniacz w miejsca wymagające naprawy. Upewnij się, że użyjesz trochę siły, aby żywica epoksydowa i drewno zostały połączone.
Aby mieć pewność, że szpachlówka zostanie optymalnie wykorzystana podczas wypełniania głębszych obszarów, można wyrzeźbić fragmenty innego kawałka drewna i naprawić te klocki po zakończeniu aplikacji. Na nie możesz nałożyć dodatkową pastę, aby uzyskać lepsze wyniki. Upewnij się, że używane elementy są z tego samego rodzaju materiału, a ziarna są wyrównane podczas ich mocowania.
Krok 5: Ukształtuj wypełniacz w pożądany kształt
W rękawiczkach użyj palców, aby uzyskać pożądany kształt. Przepełnienie pustych przestrzeni może ułatwić kształtowanie. Należy również wziąć pod uwagę, że kształt nie musi być idealny i musi być dopasowany do otaczających materiałów. Niech łaty stwardnieją zgodnie z pogodą.
Krok 6: Zmodyfikuj kształt
Sprawdź twardość żywicy epoksydowej, a jeśli się nie wgina, oznacza to, że można ją szlifować papierem ściernym i innymi narzędziami. Najpierw wykonaj planowanie przy pomocy dużej maszyny typu trug lub planerem. Najlepszym przewodnikiem do naśladowania jest naturalny kształt otaczającego drewna.
Po przybiciu podstaw użyj papieru ściernego, aby dodać szczegóły. Pomoże to w pracy na powierzchni tam, gdzie jest to potrzebne. Aby uzyskać lepsze wyniki, złóż papier ścierny wokół patyka lub cylindrycznego korpusu, dzięki czemu możesz szlifować dokładniej i nie szlifujesz przypadkowo obszarów, których nie chcesz. Ten krok należy wykonać z wielką cierpliwością i precyzją. Nie spiesz się i upewnij się, że dotyczy to tylko obszarów, nad którymi chcesz pracować.
W przypadku usunięcia większej ilości żywicy epoksydowej zawsze można zastosować drugą warstwę. Zanim to zrobisz, upewnij się, że pierwsza warstwa jest odkurzona, a wypełniacz dokładnie wymieszany. Jeśli chcesz mieć cieńszą warstwę, możesz wymieszać trochę żywicy epoksydowej, a następnie dodać wypełniacz, aby uzyskać odpowiednią konsystencję. Podgrzej nową warstwę za pomocą suszarki, a następnie możesz kontynuować szlifowanie. Jeśli następnie nałożysz odpowiednią warstwę na żywicę epoksydową, może to trwać bardzo, bardzo długo.
Po uprzednim przeszlifowaniu papierem ściernym o ziarnistości 80, użyj papieru ściernego o ziarnistości 120, aby udoskonalić swoją pracę. Podczas szlifowania należy chronić oczy, więc nie zapomnij założyć okularów i maski na nos i usta. Oczyść kurz za pomocą odkurzacza i acetonu.
Krok 7: Lakier, wosk do ochrony warstwy wierzchniej
Zacznij od podkładu, a następnie dodaj dwie warstwy farby akrylowej, lakieru aby zabezpieczyć żywicę epoksydową i drewno. Do wykończenia ostatnich warstw użyj kitu poliuretanowego. Upewnij się, że naprawiane obszary są co roku sprawdzane pod kątem ponownego malowania lub ponownego uszczelniania.