Przejdź do treści

Przewodnik krok po kroku: Jak nakładać żywicę?

  • przez


Dodanie żywicy epoksydowej do obrazu lub dzieła sztuki wzmacnia kolory i nadaje mu lśniące, czyste wykończenie. Przezroczysta warstwa żywicy zapewnia również dodatkową ochronę przed ogólnym zużyciem lub zarysowaniami. Chociaż wyniki same w sobie błyszczą, proces wymaga cierpliwości, przygotowania i troski.
Poniżej opisaliśmy, jak pokryć obraz żywicą epoksydową, w tym materiały, których będziesz potrzebować, profesjonalne wskazówki i środki ostrożności, które należy podjąć podczas obchodzenia się z żywicą.

  1. Przygotuj swoje miejsce pracy
  2. Przygotuj swoje drewno
  3. Postępuj ostrożnie
  4. Wymieszaj żywicę
  5. Wlej i rozsmaruj
  6. Usuń bąbelki
  7. Wykończ krawędzie
  8. Przykryj i wylecz
  9. Czyść i przechowuj

Potrzebne materiały
– Obraz lub sztuka, którą chcesz pokryć
– Bezbarwna żywica epoksydowa do odlewania i powlekania
– Kilka jednorazowych kubków do mieszania
– Przybory do mieszania
– Rękawiczki
– Okulary ochronne
– Poziom
– Pochodnia artysty lub opalarka
– Pudełko lub coś podobnego do pokrycia żywicy podczas utwardzania
– Przygotuj swoje miejsce pracy

Zanim cokolwiek zrobisz, musisz przygotować swoje miejsce pracy. Używając żywicy epoksydowej, upewnij się, że miejsce pracy jest dobrze wentylowane. Chcesz również wybrać miejsce, które jest stosunkowo czyste i ma bardzo mało kurzu, ponieważ cząsteczki te mogą przedostać się do żywicy podczas procesu utwardzania.
Temperatura w miejscu pracy powinna być od łagodnej do ciepłej. Celuj między19-21 stopni Celsjusza. Aby uzyskać najlepsze wyniki, temperatura powinna być zbliżona do20 stopni. Wytrzyj powierzchnie i połóż ochronne pokrycie na stole lub podłodze. Jeśli nakładasz żywicę na duży obraz lub projekt, możesz pokryć zarówno stół, jak i podłogę. Plastikowa ściereczka lub duży worek na śmieci najlepiej sprawdzają się jako ochrona, ponieważ żywica nie może przeniknąć.

Miejsce pracy z żywicą epoksydową powinno być:
– Wolne od kurzu i brudu
– Między 22 ° C-29 ° C
– Dobrze wentylowany
– Pokryty plastikiem dla ochrony
– Przygotuj swój obraz

Twój obraz lub projekt musi być idealnie wyważony, aby równomiernie rozprowadzić żywicę. Jeśli twoje dzieło sztuki jest niezrównoważone, przechyli się, a żywica wycieknie z krawędzi. Żywica jest droga, więc uważaj, aby jej nie zmarnować i nie narobić bałaganu w swoim miejscu pracy.
Upewnij się, że na powierzchni obrazu nie ma kurzu ani włosów, przecierając go szmatką zwilżoną rozpuszczalnikiem (np. alkoholem lub acetonem). Jeśli powierzchnia, na którą nakładasz żywicę, jest porowata lub bardzo chłonna, należy ją najpierw uszczelnić. Papier lub tektura to przykłady materiałów, które należy uszczelnić przed nałożeniem żywicy. Aby uszczelnić powierzchnię, pomaluj cienką warstwą żywicy i pozostaw do wyschnięcia przed przejściem do etapu Pour and Spread.
Jeśli chcesz na projekcie grubą warstwę żywicy, stwórz barierę (tamę) wokół krawędzi za pomocą taśmy maskującej lub malarskiej. Dociśnij taśmę wokół całego projektu. Taśma powinna trzymać się co najmniej pół cala.
Pro Tip: Podczas tamowania lub oklejania krawędzi najlepiej jest usunąć taśmę po 24 godzinach, aby uzyskać jak najmniej kłopotów.

Wymieszaj żywicę
Zanim zmieszasz żywicę, określ, ile będziesz potrzebować, aby pokryć cały obraz. Odmierz równe części żywicy i utwardzacza do dwóch oddzielnych kubków. Następnie przelej te kubki do trzeciej filiżanki do wymieszania. Nie wylewaj mieszanki wysoko nad miarką, ponieważ może to spowodować tworzenie się mikropęcherzyków. Dokładnie wymieszaj żywicę i utwardzacz, zeskrobując obie strony i spód podczas mieszania. Mieszaj przez 3-5 minut lub do momentu, gdy żywica zniknie.

WSKAZÓWKA: Użyj żywicy w temperaturze pokojowej lub nieco wyższej, aby zredukować pęcherzyki. Jeśli twoja żywica jest zbyt zimna, konsystencja może być zbyt gęsta, aby ją wlać i rozprowadzić. Dodatkowo zamiast klarownego będzie mleczny i mętny.

Porada dla profesjonalistów: wymieszaj żywicę plastikową łyżką lub nożem albo patyczkiem do lodów. Używanie czegoś z recyklingu, które można wyrzucić, pozwoli zaoszczędzić czas podczas sprzątania.

Wlej i rozłóż
Wylej żywicę równomiernie na powierzchnię i rozprowadź żywicę na krawędziach i rogach rękami (w rękawiczkach), plastikową szpachelką, pędzlem lub czymś jednorazowym, takim jak patyczek do lodów. Nawet jeśli żywica, której używasz jest samopoziomująca, dobrze jest rozprowadzić ją ręcznie.

Wskazówka dla profesjonalistów: do rozprowadzania żywicy możesz użyć karty do gry lub wizytówki. Elastyczność karty pomoże Ci równomiernie rozprowadzić żywicę.

Usuń bąbelki
Kilka minut po rozprowadzeniu żywicy na projekcie, zaczniesz widzieć bąbelki unoszące się na powierzchnię. Aby się ich pozbyć, najlepiej użyć palnika butanowego lub propanowego na małym ogniu.
Używając latarki, trzymaj ją w odległości około ośmiu cali od powierzchni projektu i zawsze utrzymuj ją w ruchu. Utrzymuj płomień na niskim poziomie i delikatnie przesuwaj płomień po powierzchni, aż wszystkie pęcherzyki zostaną usunięte. Jeśli nie widzisz bąbelków znikających na twoich oczach, przysuń płomień nieco bliżej powierzchni. NIE WOLNO trzymać latarki w jednym miejscu zbyt długo, ponieważ może to spowodować żółknięcie i trwałe uszkodzenie powierzchni i powłoki.

Po zastosowaniu latarki uważnie obserwuj swój projekt przy dobrym oświetleniu. Cząsteczki kurzu lub włosy nadal można usunąć w tym momencie, więc przyjrzyj się uważnie.

Wskazówka dla profesjonalistów: przebij wszelkie uporczywe bąbelki za pomocą małej szpilki lub wykałaczki.

Sprawdzaj powierzchnię przez 1-2 godziny po rozprowadzeniu, aby upewnić się, że nie pojawiły się nowe pęcherzyki.

Przeczytaj nasze 7 kroków do bezbłędnego i bezbłędnego leczenia.

Przykryj i wylecz
Podczas utwardzania projektu upewnij się, że go przykryłeś, aby do żywicy nie dostał się kurz, brud ani włosy. Umieść duże pudełko na górze projektu, aby utrzymać cząsteczki z dala. Upewnij się, że pudełko lub pokrycie są czyste przed umieszczeniem ich na projekcie.

Po nałożeniu żywicy pozostawić do utwardzenia na 24-72 godziny. W zależności od wielkości i grubości projektu, możesz chcieć pozostawić go do utwardzenia dłużej. Zalecamy pozostawienie projektu do utwardzenia i utwardzenia przez 5 dni przed umieszczeniem na nim obiektów.

Jeśli Twój projekt z żywicy będzie znajdował się na zewnątrz, możesz go spryskać (po utwardzeniu) akrylem odpornym na promieniowanie UV, aby zapewnić dodatkową ochronę przed warunkami zewnętrznymi. Ta ochrona jest tylko tymczasowa, ponieważ wszystkie żywice epoksydowe w końcu żółkną po dłuższej ekspozycji na promieniowanie UV.

Zakończ krawędzie
W zależności od obrazu lub projektu wykończenie krawędzi może nie być konieczne. Jeśli użyłeś taśmy zabezpieczającej wokół obrazu lub przyciągnąłeś żywicę dokładnie do krawędzi, nie musisz się martwić o wykończenie krawędzi.

Aby uzyskać profesjonalnie wyglądającą, wykończoną krawędź, musisz użyć piły stołowej (nie do projektów na płótnie). Za pomocą piły stołowej można uzyskać czyste cięcie żywicy i grafiki. Możesz również uzyskać wykończoną krawędź za pomocą szlifierki mechanicznej. Po przycięciu lub wyszlifowaniu krawędzi możesz opcjonalnie pomalować je na dowolny kolor.

Wyczyść i przechowuj
Po utwardzeniu żywicy (stwardnieniu) można ją bezpiecznie wyrzucić wraz ze zwykłymi śmieciami. Jeśli żywica nie utwardziła się, na przykład na mieszadle lub miskach do mieszania natychmiast po aplikacji, nie należy ich myć, aby zapobiec przedostawaniu się nieutwardzonej żywicy do gleby, rowów, kanałów ściekowych, cieków wodnych i/lub wód gruntowych.