Przejdź do treści

Wskazówki pracy z żywicą epoksydową – porady i wskazówki

  • przez

Praca z odlewami z żywicy epoksydowej ma swoje pułapki. Wymieniliśmy dla Ciebie największe problemy i powiemy, jak ich uniknąć lub je rozwiązać


Czy żywica epoksydowa wiąże się z drewnem?
Tak, żywica epoksydowa zazwyczaj przykleja się do prawie wszystkich powierzchni. Im cieńsza żywica, tym większe prawdopodobieństwo wniknięcia w pory drewna i związania się z nim.

  • Żywica o gęstej lepkości zamiast tego tworzy warstwę na wierzchu.
  • Żywica epoksydowa za bardzo się kurczy
  • Żywica, zwłaszcza tania żywica, kurczy się podczas procesu utwardzania i może prowadzić do pęknięć lub odwarstwień na powierzchni. Oto wskazówka: sprawdź, jak żywica zareaguje na kawałku drewna, a w razie potrzeby kup produkt wyższej jakości.
  • Żywica epoksydowa tonie w drewnie

W przypadku wszelkich porowatych powierzchni, takich jak drewno, szczególnie ważne jest, aby najpierw uszczelnić powierzchnię. Nie potrzebujesz do tego osobnego produktu, możesz po prostu nałożyć cienką warstwę żywicy na drewno i pozostawić do utwardzenia. Wtedy doskonale przygotowałeś drewno do ostatecznej obróbki powierzchni.

Kilka bąbelków w żywicy odlewanej
Pęcherzyki powietrza powstają, gdy dwa składniki żywicy są dokładnie wymieszane. Tak naprawdę nie można temu zapobiec, ale zazwyczaj można je bez problemu usunąć z materiału: po procesie odlewania można szybko podgrzać żywicę palnikiem lub pistolet na gorące powietrze, a pęcherzyki będą się unosić i znikać. W przypadku uporczywych bąbelków możesz również użyć wykałaczki, aby rozbić bąbelki. W ten sposób można również usunąć włosy i kurz. Powierzchnia musi być jednak nadal płynna i zdolna do ponownego wyrównania.


Optymalna temperatura pracy
Najlepiej byłoby pracować z materiałem w temperaturze około 20 stopni Celsjusza/68 stopni Fahrenheita i przy jak najmniejszej wilgotności. Zapewni to najlepsze rezultaty i zmniejszy utratę jakości. Do czasu całkowitego utwardzenia temperatura otoczenia powinna pozostać stała, aby zapobiec pękaniu lub nierówności. Zaleca się zapoznanie się ze specyfikacjami odpowiednich producentów, ponieważ różnią się one w zależności od systemu.


Żywica jest bardzo gorąca podczas odlewania
W zależności od użytej żywicy odpowiednia grubość każdej warstwy wynosi ok. 1cm-2cm (1/3in-3/4in). Żywica może zacząć się gotować, jeśli nałożysz zbyt grube warstwy. Z tego powodu należy próbować wylewać cienkie warstwy i poczekać, aż stwardnieją, wtedy można wylać kolejną warstwę i tak dalej. Dzięki temu uzyskasz pożądaną grubość powierzchni.


Żywica epoksydowa utwardza ​​się zbyt szybko
Różne żywice mają różne czasy utwardzania. Dodatkowo ogólna zasada jest taka, że ​​im większa ilość mieszanki, tym szybciej się utwardza. Korzystne może być wtedy rozdzielenie mieszaniny, aby zapobiec jej przedwczesnemu utwardzeniu.
Po utwardzeniu żywica wydaje się mętna

Może to wynikać z trzech możliwości:
– Żywica epoksydowa jest za stara i przekroczyła jej okres trwałości.
– Nie przestrzegałeś dokładnego stosunku mieszania.
– Używasz niskiej jakości żywicy.
– Zapobieganie żółknięciu

Aby przezroczysta lub krystalicznie czysta żywica epoksydowa zachowała swój blask i przezroczystość, należy zakupić specjalną żywicę, która chroni przed żółknięciem. W przypadku żywicy kolorowej nie jest to konieczne.

Przechowywanie żywicy epoksydowej
Żywica epoksydowa, która nie została jeszcze zmieszana, ma stosunkowo krótki okres trwałości, około 12 miesięcy od produkcji. Dlatego przy zakupie ważne jest, aby zwrócić uwagę na te daty i wykorzystać materiał w tym czasie. Aby uniknąć utraty jakości podczas przechowywania produktu, trzymaj go w temperaturze 10-30 stopni Celsjusza.


Czy utwardzona żywność epoksydowa jest bezpieczna?
W stanie utwardzonym żywica epoksydowa jest chemicznie obojętna i zasadniczo nadaje się do kontaktu z żywnością. To nie przypadek, że materiał ten jest również używany do protetyki, dekoracji akwariów, zbiorników na żywność, powłok na blaty kuchenne i wielu innych. Zalecamy jednak uważne przeczytanie poniższych informacji. Może się to różnić w zależności od producenta i systemu. Istnieje certyfikat, który zatwierdza stosowanie z żywnością, ale jest drogi i używa go bardzo niewielu producentów.


Obliczanie wymaganej ilości żywicy epoksydowej – kalkulator epoksydów
Żywica jest stosunkowo droga, a zmieszana żywica musi być zużyta szybko, co jest tym bardziej powodem, aby wymieszać odpowiednią ilość. Stworzyliśmy w tym celu Kalkulator Żywicy Epoksydowej, aby obliczyć wymaganą ilość żywicy dla żądanego obszaru.


Porady zdrowotne dotyczące pracy z żywicą
Nawet jeśli nie jest to wyraźnie określone przez producenta żywicy, produkt należy stosować w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Zaleca się również noszenie respiratora z odpowiednim filtrem i używanie rękawiczek nitrylowych, aby nie wchodzić w kontakt z potencjalnymi alergenami.