Przejdź do treści

Żywica epoxydowa parametry, porady część 1

  • przez

Lepkość


Jeśli nie wiesz, co oznacza to słowo, jest to w zasadzie tylko naukowy sposób na opisanie grubości substancji płynnej lub żelowej. Tak się składa, że ​​żywica epoksydowa byłaby czymś pomiędzy płynem a żelem. Jeśli chodzi o to, gdzie leży w tym spektrum, to będzie się bardzo różnić w zależności od produktu.


Producenci wytwarzają żywice epoksydowe o szerokiej gamie lepkości, ponieważ produkt może wykonywać wiele różnych zadań. W związku z tym nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Epoksydy o wysokiej lepkości będą znacznie grubsze, podczas gdy produkty o niskiej lepkości będą cieńsze.
Tak więc, jeśli wybierzesz grubszy produkt, uzyskasz bogatszy i bardziej lśniący wygląd na gotowym projekcie. Jednak nie będziesz w stanie szybko ukończyć projektu. Jeśli te kleje zostaną nałożone zbyt grubą warstwą, bąbelkom powietrza będzie bardzo trudno uciec przed wyschnięciem warstwy. W rezultacie na finiszu pojawiają się różnego rodzaju bąbelki. Dlatego nigdy nie należy dodawać jednorazowo więcej niż 1 centymetr żywicy epoksydowej o wysokiej lepkości. Jeśli skończysz z dużą ilością uwięzionych pęcherzyków powietrza, możesz je usunąć, delikatnie podgrzewając powierzchnię suszarką.
Z drugiej strony, jeśli wybierzesz cieńszy produkt, nie uzyskasz takiego samego efektu wizualnego. Nie zawsze jest to złe, ponieważ niekoniecznie chcesz, aby Twój projekt błyszczał jak plama oleju. Nie tylko to, ale możesz dodać grubsze warstwy przy użyciu żywicy epoksydowej o niskiej lepkości, co skraca całkowity czas pracy. Oczywiście nadal może być konieczne użycie sztuczki z suszarką do włosów, aby usunąć niektóre bąbelki podczas wysychania.
Na lepkość wpływa również temperatura. Wiele produktów tego typu będzie miało na etykiecie określone zalecenia dotyczące temperatury, zarówno dotyczące użytkowania, jak i przechowywania. Są one w większości uwzględnione, ponieważ żywica epoksydowa ma tendencję do gęstnienia, gdy jest zimna. Niektóre z nich opierają się temu efektowi lepiej niż inne, więc jeśli mieszkasz w chłodniejszym klimacie, powinieneś być bardziej ostrożny przy wyborze produktu.
Czas schnięcia i czas utwardzania

Ogólnie rzecz biorąc, czas schnięcia żywicy epoksydowej jest miarą czasu pracy. Ponieważ żywice epoksydowe wykorzystują szeroką gamę utwardzaczy, ich czasy schnięcia i utwardzania będą się odpowiednio różnić. Wybierając produkt, musisz pomyśleć o tym, jak go wykorzystasz i ile czasu będziesz potrzebować.
Na przykład, jeśli robisz coś bardziej artystycznego, na przykład stół rzeczny z żywicą epoxydową, prawdopodobnie chcesz coś z dłuższym czasem pracy. W przypadku prostszych projektów pożądany jest krótki czas schnięcia. W przypadku obiektów, które znajdują się na płaszczyźnie pionowej lub półpionowej, krótsze czasy schnięcia/utwardzania są niezbędne, aby zapobiec kapaniu i rozlewaniu.


Należy również pamiętać, że w rzeczywistości istnieją 3 różne rodzaje czasów utwardzania:

  1. Pierwszy czas utwardzania to czas potrzebny na stwardnienie żywicy epoksydowej do punktu, w którym można go dotknąć.
  2. Drugi czas utwardzania to czas oczekiwania przed nałożeniem kolejnej warstwy
  3. Ostateczny czas utwardzania to czas, po którym powierzchnia może być używana w dowolnym celu ogólnym.

Substancje w żywicy

Kolejnym czynnikiem, na który należy uważać, jest kwas karbolowwy ponieważ jest on powszechnie używany do zabijania chwastów. Oczywiście nie będzie to lepsze dla ciebie niż dla chwastów. Jest to również substancja żrąca, która może powodować oparzenia chemiczne, przynajmniej w swojej surowej postaci. Oczywiście nie mamy czasu ani miejsca, aby wymienić każdą substancję chemiczną, która może być użyta w tych produktach, ale zachęcamy do szybkiego wyszukiwania w Internecie wszelkich składników, które uznasz za podejrzane. Nigdy nie zaszkodzi być trochę paranoikiem, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z kwestiami bezpieczeństwa.

Toksyczność
Wybierając żywicę epoksydową, należy również wziąć pod uwagę sposób wykorzystania produktu końcowego. To określi, czy potrzebujesz opcji bezpiecznej dla żywności. Rzeczy takie jak blaty, deski do krojenia, stoły itp. muszą być bezpieczne dla żywności. Jeśli ktoś zamierza jeść z powierzchni lub jeść cokolwiek, co miało z nim kontakt, musi mieć na etykiecie oznaczenie bezpieczne dla żywności.

Większość epoksydów wytwarza się z mieszaniny epichlorohydryny i bisfenolu-A. Niestety żadna z tych substancji nie jest całkowicie bezpieczna. Epichlorohydryna jest zdecydowanie toksyczna, a Bisfenol A jest co najmniej podejrzany. Ze względu na wyciek ksenoestrogenów istnieją pewne obawy związane ze stosowaniem bisfenolu A w tworzywach sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Wiele produktów będzie oznaczonych jako „wolne od BPA” i są one zdecydowanie preferowane do stosowania w żywności. Jeśli etykieta nie mówi, odwróć butelkę i spójrz na liczby na dole. Jeśli jest napisane 5, 4 lub 2, to nie powinno być BPA.

Dlatego żywica epoxydowa nie może być wykorzystywana np. w produkcji desek do krojenia czy innych produktów z intensywnym stykiem na graniczy jedzenie, obórka jedzenia.